Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Przy tej okazji pragniemy zwrócić uwagę na coraz częściej stosowane w praktyce mediacje jako alternatywny sposób rozwiązywania sporów.
Mediacje to metoda rozwiązywania sporów polegająca na rozmowie pomiędzy skonfliktowanymi stronami, którą moderuje bezstronny i neutralny mediator. Ich celem nie jest ustalenie kto ma rację, ale wypracowanie rozwiązania zadowalającego obie strony sporu. Ta metoda zorientowana jest na poszukiwanie możliwych do zastosowania rozwiązań na przyszłość, a nie ma na celu dogłębnego analizowania przeszłości.
Przede wszystkim są one dobrowolne – nikt nie może być do nich przymuszony. Dowolny i zależny od woli stron jest również ich przebieg i kształt – to zainteresowani decydują ile ma się odbyć spotkań i w jaki sposób mają one przebiegać, w tym zakresie nie może być żadnej presji. Dobrowolność polega też na tym, że nikt nie może być przymuszony do porozumienia się w ten sposób – mediacje można przerwać w każdej chwili i zakończyć je bezskutecznie.
Cechuje je poufność, co oznacza, że wszystko co odbywa się w ich toku jest objęte tajemnicą – gwarancja poufności ma sprzyjać poczuciu bezpieczeństwa uczestników. Wyróżnia je to, że prowadzone są w warunkach zapewniających zachowanie wzajemnego szacunku przez zwaśnione strony. W przeciwieństwie do postępowań sądowych mediacje nie są żadną sformalizowaną procedurą. Prowadzi się je w toku nieformalnych, poufnych spotkań z udziałem mediatora, podczas których strony w wyniku rozmowy samodzielnie wypracowują satysfakcjonujące je rozwiązanie. Rolą mediatora jest im w tym pomóc, bez narzucania czegokolwiek. Mediator wspiera więc komunikację, łagodzi ewentualne napięcia lub stres i pomaga w osiągnieciu porozumienia na przykład poprzez prezentowanie ram prawnych dla możliwych wariantów porozumienia, urealnianie czy konkretyzowanie ich. Nie ma on jednak żadnej władzy podejmowania czy narzucania stronom decyzji merytorycznych. Mediator to przeszkolony i kompetentny profesjonalista.
Mediacje trwają szybko, zdecydowanie krócej niż postępowanie sądowe. Dzięki temu dają szansę na sprawne rozwiązanie problematycznych kwestii i dają stronom nadzieję na wybrnięcie ze sporu bez eskalacji konfliktu, minimalizując jego negatywne skutki.
W praktyce najczęściej stosowane są w sprawach rodzinnych, spadkowych, majątkowych oraz gospodarczych, w których przede wszystkim ważne jest, aby dotychczasowy konflikt nie paraliżował relacji skonfliktowanych stron i aby były one w stanie dalej współdziałać w łączących je sprawach. Jeżeli tkwisz w konflikcie, z którego nie ma dobrego wyjścia, albo którego negatywne skutki mogą odbić się nie tylko na Tobie, ale także na drugiej stronie, warto rozważyć mediacje. Warto je też rozważyć, jeżeli po prostu zależy Ci na tym, aby iść do przodu, a nie brnąć w spory i rozgrzebywać zaszłości.
Zapraszamy do kontaktu, jeżeli potrzebujesz w tym pomocy.
Szukacie sposobu? Zapraszamy do nas!
Przyjrzymy się sprawie z szerszej perspektywy!