images

Prawo opcji w nowym PZP

W nowym PZP prawo opcji ewoluowało – doczekało się wreszcie obszerniejszej i bardziej precyzyjnej regulacji. Po pierwsze, skorzystanie z prawa opcji przez zamawiającego wymaga spełniania warunków określonych w art. 441 ust. 1 PZP., tj.:
 
⚖️zamawiający musi przewidzieć opcję w treści ogłoszenia o zamówienia lub w dokumentach zamówienia takich jak specyfikacja warunków zamówienia („SWZ”),
⚖️ niezbędnym jest również ukształtowanie przez zamawiającego postanowień odnoszących się do opcji, w sposób zrozumiały, precyzyjny i jednoznaczny – ma to uniemożliwić prowadzenie jakichkolwiek dalszych negocjacji – istota skorzystania z opcji ma polegać wyłącznie na złożeniu przez zamawiającego oświadczenia wykonawcy w umownie w określony sposób, co winno powodować, że wykonawca powinien przystąpić do realizacji woli zamawiającego ujętej oświadczeniem w umownie ustalony
ustalonym terminie.
 
Postanowienia dotyczące opcji muszą ponadto spełniać następujące warunki (art. 441 PZP):
⚖️ określenie rodzaju i maksymalnej wartości opcji,
⚖️ określenie okoliczności skorzystania z opcji,
⚖️ nie mogą modyfikować ogólnego charakteru umowy.
 
Realizując w praktyce powyższe przepisy przygotowując umowę należy zawrzeć w niej klauzule regulujące procedurę skorzystania z prawa opcji, w tym konkretne postanowienia o rodzaju i ilościach/wartościach/parametrach etc. Rodzaj opcji jest uzależniony od potrzeb i przewidywań zamawiającego, powinna jednak zostać określona w sposób niepozostawiający wątpliwości odnośnie jej zakresu. Przykładowo:
  • co do opcji ilościowych – zamawiający powinien określić możliwą dodatkową ilość w razie woli skorzystania z prawa opcji,
  • co do opcji ilościowej lub wartościowej niezbędnym jest określenie cen jednostkowych dla każdej z nich oraz maksymalnych wartości.
Przy tak ukształtowanym prawie opcji, skorzystanie z prawa opcji staje się czynnością mieszczącą się w zakresie wykonania umowy. W konsekwencji, nie stanowi to zmiany umowy, co z kolei oznacza, że zamawiający nie jest obowiązany do publikacji ogłoszenia o zmianie umowy.
 
Należy także pamiętać o określeniu wartości opcji w kontekście wartości całego zamówienia, stosując w szczególności przepisy z art. 32 ust. 2 PZP (ustalając wartość zamówienia, należy to uczynić w możliwie najszerszy sposób, włączając w to właśnie między innymi opcje).
 
Szukacie sposobu? Zapraszamy do nas!
Przyjrzymy się sprawie z szerszej perspektywy!