images

Sąd Najwyższy znów po stronie "frankowiczów"

28.04.2022 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (II CZP 40/22), która ma istotne znaczenie dla osób posiadających kredyt indeksowany do obcej waluty np. CHF.
 
Sąd Najwyższy uznał za sprzeczne z naturą stosunku prawnego tego rodzaju postanowienia:
  •  w których kredytodawcy (bankowi) zostały przyznane uprawnienia do jednostronnego oznaczania kursów waluty właściwej do wyliczani wysokości zobowiązania kredytobiorcy,
  • o ustalaniu wysokości rat kredytu, w sytuacji gdy z samej treści stosunku nie wynikają wprost żadnego rodzaju kryteria pozwalające na oznaczenie tego kursu, a które miałyby obiektywny oraz dający się zweryfikować charakter.
Ponadto Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że jeżeli w danej umowie kredytowej występują postanowienia spełniające warunki do uznania ich za niedozwolone postanowienia umowne (klauzule abuzywne), wówczas nie są one nieważne, ale nie wiążą konsumenta, na mocy art. 385(1) k.c.
 
W ten sposób Sąd Najwyższy przesądził budzące w praktyce wątpliwości i rozbieżności orzecznicze, że w przypadku relacji z konsumentami, przepis art. 3851 k.c. jest szczególny w stosunku do art. 58 k.c. W przypadku gdy drugą stroną umowy kredytowej nie jest konsument, nie ma podstaw do stosowania przepisów o abuzywności klauzul, ale zastosowane znajdą przepisy o naruszeniu swobody umów z art. 3531 k.c. a także przepisy o nieważności czynności prawnej z art. 58 § 1 k.c.
 
Tą uchwałą Sąd Najwyższy ponownie stanął po stronie „frankowiczów” i to zarówno konsumentów jak i przedsiębiorców! Przyjmujemy ją z zadowoleniem, bo potwierdza nasze dotychczasowe argumenty podnoszone w tego rodzaju sprawach. Uchwała ma istotny wpływ na podstawę prawną stosowaną przez sądy do oceny umów kredytowych „frankowiczów” i powinna stanowić dla sądów pewien drogowskaz. Zresztą, ostatnie orzeczenia udowadniają, że w praktyce już się przyjęła.
 
Jeżeli macie Państwo kredyt indeksowany lub denominowany i macie wątpliwości czy jego treść jest uczciwa, warto skonsultować się z prawnikiem. Nasi specjaliści przeanalizują umowę kredytową, wskażą na szanse i ryzyka procesowe i pomogą w sporze z bankiem.
[AH, MP]
 
Szukasz sposobu? Zapraszamy do nas!
Przyjrzymy się sprawie z szerszej perspektywy!