images

Ugoda kredytu CHF a podatki

Rozważasz ugodę z bankiem, z którym zawarłeś umowę kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego? Pamiętaj o aspektach podatkowych.
 
Postępowania mediacyjne z bankami pod kątem ugód dotyczących kredytów CHF cieszą rosnącą popularnością. „Frankowicze” kuszeni są możliwością skorzystania z pomocy profesjonalnego mediatora celem zrestrukturyzowania ich zobowiązań kredytowych. Nie wchodząc w tym miejscu w dyskusję co do opłacalności takich ugód, wypada zauważyć, że ugoda ze swej istoty polega na wzajemnym porozumieniu się stron po uczynieniu sobie wzajemnych ustępstw i ma szereg konsekwencji.
 
W wyniku zawartej ugody nastąpić może umorzenie kredytu w całości lub w części, jak również umorzenie kwot niezapłaconych odsetek od kredytu. Sytuacja taka zasadniczo prowadzi do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Gdyby bowiem umorzenie nie nastąpiło, kredytobiorca były zobowiązany do zapłaty na rzecz banku kosztem swojego majątku. Innymi słowy, umorzenie takich świadczeń oznacza uzyskanie przez kredytobiorcę przysporzenia majątkowego. Przysporzenia majątkowe są natomiast opodatkowane w różny sposób.
 
Wychodząc naprzeciw powyższemu problemowi i w celu uchronienia gospodarstw domowych kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty na potrzeby mieszkaniowe, polski ustawodawca wprowadził rozporządzenie Ministra Finansów z 27 marca 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Na jego mocy wskutek zawarcia ugody i osiągnięcia dzięki temu dochodu (przychodu), kredytobiorcy zostali zwolnieni od podatku w zakresie umorzonych przez banki kwot wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe lub wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu. Rozporządzenie to jednak obowiązywało do końca 2021 r.
 
Pod koniec stycznia 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia przedłużającego powyższą regulację na dalszy okres do końca 2022 r., jednak do chwili obecnej prace nad nim nie zostały ukończone, są w trakcie opiniowania. Co prawda, w projekcie znajduje się zapis jego § 3 o tym, że zaniechanie ma mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2022 r. Aktualnie nie ma więc przepisów regulujących zaniechanie pobierania podatku, aczkolwiek można się spodziewać, że pojawią się w późniejszym terminie.
 
O powyższym należy pamiętać, ponieważ istotnie wpływa to na sytuację kredytobiorcy i obowiązki zawierających ugodę stron.
 
Jeżeli rozważacie Państwo zawarcie ze swoim bankiem ugodę, warto skonsultować się z prawnikiem. Nasi specjaliści pomogą w zrozumieniu na czym ugoda ma polegać, przeanalizują jej możliwe skutki i pomogą w procesie mediacyjnym.
[MP]
 
Szukasz sposobu? Zapraszamy do nas!
Przyjrzymy się sprawie z szerszej perspektywy!