images

Ważny wyrok dla "frankowiczów"

W minionym tygodniu TSUE wydał kolejny wyrok w sprawach kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego – to ważny wyrok Trybunału wydany tym razem w polskiej sprawie. Sprawa obejmowała udzielenie odpowiedzi na dwa pytania prejudycjalne zadane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy – Woli w Warszawie, II Wydział Cywilny, w związku z rozpoznawaniem żądania kredytobiorców o zasądzenie 50.000 zł w związku z tym, że umowa kredytowa indeksowana do CHF miała zawierać nieuczciwe klauzule.
Sąd ten zapytał: 
  •  czy klauzula indeksacyjna musi być sformułowana w sposób jednoznaczny, tj. tak, aby kredytobiorca/konsument mógł samodzielne określić ten kurs w danym dniu, czy też możliwe jest sformułowanie klauzuli w sposób ogólniejszy, odnoszący się do rynkowej wysokości waluty obcej, uniemożliwiający wprowadzenie znaczącej nierównowagi stron w zakresie praw i obowiązków stron ze szkodą dla konsumenta?
a jeżeli tak, to: 
  •  czy możliwa jest interpretacja klauzuli indeksacyjnej w ten sposób, aby rozstrzygnąć wątpliwości umowne na korzyść konsumenta i przyjąć, że umowa określa kursy kupna i sprzedaży waluty obcej nie w sposób dowolny, lecz wolnorynkowy?
Na te pytania TSUE odpowiedział: 
  • NIE; klauzula indeksacyjna musi określać zrozumiałą i obiektywną metodę ustalania kursu waluty tak, aby na jej podstawie konsument mógł samodzielnie określić kurs waluty obowiązujący danego dnia;
  • NIE; przepisy dyrektywy 93/13 stoją na przeszkodzie temu, by sąd krajowy dokonał wykładni nieuczciwej klauzuli w sposób ukierunkowany na złagodzenie jego nieuczciwego charakteru, nawet jeśli tego chciałyby obie strony.
⚖️ Powyższe oznacza, że stwierdziwszy abuzywność klauzuli indeksacyjnej sąd nie może „naprawiać” sytuacji i umownego stosunku stron jakimiś zabiegami interpretacyjnymi. To kolejny ważny judykat w sprawach „frankowiczów”, będący też poważnym ciosem dla banków, które z reguły w sprawach tego rodzaju argumentują, że sąd powinien najpierw szukać rozwiązań „ratujących” stosunek zobowiązaniowy stron, a unieważnienie może wchodzić w grę w skrajnej ostateczności. TSUE utrzymał więc swoją dotychczasową korzystną dla „frankowiczów” linię.
 
Masz więcej pytań? Przedstaw nam swoją sprawę i skorzystaj z konsultacji.
 
Szukacie sposobu? Zapraszamy do nas!
Przyjrzymy się sprawie z szerszej perspektywy!