Przepisy nie przewidują generalnej zasady, zgodnie z którą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie mogłaby zatrudniać jako pracownika jednego ze swoich wspólników. Dozwoloną i powszechnie praktykowane jest zatrudnianie wspólników przez spółki z o.o., w tym także na stanowiskach w zarządzie takich spółek.
W orzecznictwie ukształtowała się jednak linia przewidująca jeden wyjątek od powyższego – za niedopuszczalne sądy uznają zatrudnienie przez spółkę z o.o. jej jedynego wspólnika na stanowisku jedynego członka jej zarządu. Jest to konsekwencją problemu z zakwalifikowaniem takiego stosunku prawnego jako stosunku pracy – w takiej sytuacji zatrudniony wspólnik podporządkowany byłby sam sobie, co jest wykluczone w ramach stosunku pracy ze względu na wymóg pracowniczego podporządkowania. Ponadto przy takiej konfiguracji nie dochodziłoby do realnego przepływu środków finansowych, a zatem nie sposób w tym wypadku mówić o wymaganej odpłatności zatrudnienia. Taki stosunek prawny nie będzie spełniał cech charakteryzujących stosunek pracy w rozumieniu kodeksu pracy.
Jak wskazał Sąd Najwyższy: „(…) Przy wykonywaniu takiej pracy jedyny wspólnik nie tylko nie wykonuje poleceń swojego pracodawcy, ale jest też od niego niezależny ekonomicznie i dyktuje mu sposób działania, co wykracza poza najszerzej nawet pojęty model stosunku pracy. W konsekwencji judykatura Sądu Najwyższego wykluczyła możliwość, aby jedyny wspólnik spółki z o.o. wykonywał zatrudnienie na stanowisku prezesa jej jednoosobowego zarządu w charakterze pracownika, gdyż stanowiłoby to wyraz niemożliwego pojęciowo podporządkowania <<samemu sobie>>” (wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z 7.04.2010 r, II UK 357/09, LEX nr 987623).
Natomiast nie ma prawnych przeciwwskazań do zawarcia przez sp. z o.o. z jej jedynym wspólnikiem umowy o pracę na stanowisku członka zarządu, jeżeli zarząd taki jest organem wieloosobowym, czy na innym stanowisku niż członek zarządu, np. na stanowisku kierowniczym, dyrektorskim lub jakimkolwiek innymi.
Jeżeli potrzebujecie Państwo pomocy w zakresie spraw wewnątrzkorporacyjnych lub pracowniczych w ramach prowadzonej spółki, zapraszamy do kontaktu. Prawnicy naszej kancelarii zajmują się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem handlowym oraz prawem pracy i wyjaśnią wszelkie Państwa wątpliwości związane z działalnością i funkcjonowaniem spółek prawa handlowego i zatrudniania pracowników.
[AB]
Szukacie sposobu? Zapraszamy do nas!
Przyjrzymy się sprawie z szerszej perspektywy!