images

Zwrot wadium w nowym PZP

 
Wykonawcy przyzwyczaili się, że w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych zamawiający miał obowiązek zwrotu wadium z urzędu (bez konieczności jakiejkolwiek inicjatywy ze strony wykonawców) niezwłocznie po wyborze najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, a do tego czasu wadium było przez niego przetrzymywane. W nowym PZP sytuacja uległa jednak pewnej zmianie.
 
⚖️ Zwrot i zatrzymanie wadium obecnie reguluje art. 98 PZP, zgodnie z którym zwrot wadium następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia:
  • upływu terminu związania ofertą,
  • zawarcia umowy z wykonawcą, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza,
  • unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia (z wyjątkiem sytuacji, gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynność unieważnienia albo nie upłynął termin do jego wniesienia).
⚖️ Wskazane przesłanki powodują, że dalsze dysponowanie przez zamawiającego wadium nie jest celowe, dlatego ma on obowiązek zwrotu wadium z własnej inicjatywy w terminie 7 dni od daty którejkolwiek z powyższych czynności. Jak podkreśla UZP: "(…) zwrot wadium w powyższych przypadkach nie wymaga żadnego działania ze strony wykonawcy (…) W przypadku braku wniosku ze strony wykonawcy zamawiający nie ma obowiązku zwrotu wadium, aż do momentu zaistnienia okoliczności wymienionych w art. 98 ust. 1 nowej ustawy Pzp".
 
⚖️ W praktyce często zdarzają się sytuacje, w których wybór oferty i zawarcie umowy dzieli spory odcinek czasu. Pojawia się więc pytanie o możliwość wcześniejszego odzyskania wadium przez wykonawcę, którego oferta nie została wybrana i który nie jest zainteresowany dalszym udziałem w postępowaniu. Zgodnie z art. 98 ust. 3 PZP jeżeli taki wykonawca chce szybko odzyskać wadium, musi złożyć do zamawiającego wniosek – jego złożenie powoduje rozwiązanie stosunku prawnego z tym wykonawcą wraz z utratą przez niego prawa do korzystania ze środków ochrony prawnej.
 
⚖️ Termin na dokonanie zwrotu wadium przez zamawiającego w sytuacji złożenia wniosku przez wykonawcę rozpoczyna swój bieg od dnia złożenia tego wniosku i wynosi 7 dni. W obecnym stanie prawnym zwrot wadium na podstawie wniosku następuje na rzecz wykonawcy:
  • który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert,
  • którego oferta została odrzucona,
  • którego oferta nie została wybrana jako najkorzystniejsza,
  • po unieważnieniu postępowania, w przypadku gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynność unieważnienia albo nie upłynął termin do jego wniesienia. 
Jeżeli zmagacie się Państwo z trudnościami w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jesteśmy do dyspozycji i zapraszamy do kontaktu.
(MK)
 
Szukacie sposobu? Zapraszamy do nas!
Przyjrzymy się sprawie z szerszej perspektywy!