Sąd Najwyższy o prawie do czystego powietrza
Dziś o godzinie 14:30 Izba Cywilna Sądu Najwyższego ogłosiła swoje rozstrzygnięcie co do tego czy mamy prawo do życia w czystym środowisku i oddychania czystym powietrzem.
Czytaj więcejDziś o godzinie 14:30 Izba Cywilna Sądu Najwyższego ogłosiła swoje rozstrzygnięcie co do tego czy mamy prawo do życia w czystym środowisku i oddychania czystym powietrzem.
Czytaj więcejW nowym PZP prawo opcji ewoluowało – doczekało się wreszcie obszerniejszej i bardziej precyzyjnej regulacji.
Czytaj więcejŻyjąc w epoce pełnej internetowych mediów społecznościowych, których funkcjonowanie opiera się na publikacji i rozpowszechnianiu zdjęć niejednokrotnie zadajemy sobie pytanie o ochronę wizerunku w przestrzeni publicznej, w tym w sieci, zwłaszcza jeżeli inna osoba nagle opublikuje bez naszej wiedzy i zgody fotografię, na której jesteśmy i to niekoniecznie w korzystnej odsłonie. W takich sytuacjach nie jesteśmy bezsilni – nasz wizerunek jest chroniony prawnie na kilku płaszczyznach.
Czytaj więcejDziś o 13:30 skład siedmiu sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie o sygnaturze III CZP 6/21 wreszcie odpowiedział na zadane przez rzecznika finansowego bardzo ważne pytania w sprawach dotyczących tzw. „kredytów frankowych”.
Czytaj więcejTuż przed „weekendem majowym” zapadł ważny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach kredytów tzw. „frankowych”. W wyroku tym TSUE odpowiadał na zadane mu przez Sąd Okręgowy w Gdańsku pytania prejudycjalnie. Poniżej syntetyczny przegląd tych pytań i udzielonych odpowiedzi.
Czytaj więcejNowe PZP wprowadziło katalog obowiązkowych postanowień umownych oraz klauzul niedozwolonych w umowach w sprawie zamówień publicznych. Umowa o zamówienie publiczne musi zawierać:– planowany termin zakończenia realizacji zamówienia, przy czym określony w jednostkach czasowych takich jak: dzień, tydzień, miesiąc lub lata, chyba że z przyczyn obiektywnych musi być wskazana data końcowa realizacji zamówienia;– warunki zapłaty wynagrodzenia;
Czytaj więcej