Blog

images

Usługi społeczne poniżej progów w aktualnym PZP

Od 1 stycznia 2021 r., kiedy to weszła w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych, ustawodawca przywrócił obowiązek stosowania przepisów PZP do zamówień na usługi społeczne dla zamówień poniżej progów unijnych. Zgodnie z art. 7 pkt 34 PZP, pod pojęciem „zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi” należy rozumieć zamówienia klasyczne lub zamówienia sektorowe, na usługi wymienione odpowiednio w załączniku XIV do dyrektywy 2014/24/UE oraz załączniku XVII do dyrektywy 2014/25/UE. Są nimi przykładowo: hotelowe, restauracyjne, prawne, edukacyjne, szkoleniowe, pocztowe, medyczne, ochrony osób i mienia.

Czytaj więcej
images

Środki ochrony prawnej w zamówieniach publicznych

Nowe PZP otwiera wykonawcom możliwość korzystania ze środków ochrony prawnej bez względu na wartość przedmiotu zamówienia, jak również charakter czynności w postępowaniu dotyczącym zamówienia publicznego, co jest absolutną nowością. Środki ochrony prawnej  przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu oraz innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu zamówienia lub nagrody w konkursie oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy.

Czytaj więcej
images

Odwołanie członka zarządu i rozwiązanie z nim umowy o pracę

W kapitałowych spółkach prawa handlowego możliwość odwołania członka zarządu w każdym czasie jest zasadą. Przesądza o tym jednoznacznie przepis z art. 203 § 1 zdanie pierwsze ksh w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przepis z art. 370 § 1 zdanie pierwsze ksh w przypadku spółki akcyjnej. W obu przypadkach ustawodawca dopuścił możliwość ograniczenia w umowie spółki czy statucie prawa odwołania do ważnych powodów (art. 203 § 2 i art. 370 § 2 ksh). 

Czytaj więcej
images

Przymusowa rozdzielność majątkowa

„Z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustanowienia przez sąd rozdzielności majątkowej” – tak stanowi art. 52 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego („k.r. i o.”). To ważny przepis pozwalający chronić się w razie problemów w małżeństwie mogących mieć skutki ekonomiczne lub majątkowe. Co to jest „ważny powód”? Jest to sytuacja, gdy majątek wspólny przestaje służyć realizacji celów małżeństwa. Orzecznictwo sądów i doktryna w tym zakresie wskazują przykładowo:

Czytaj więcej
images

Projekt ustawy odszkodowawczej

Uwadze przedsiębiorców polecamy projekt ustawy odszkodowawczej, który został przyjęty przez Senat 19 lutego 2021 r. Przewiduje on wsparcie dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami trwającego stanu epidemii. Zgodnie z jej założeniami przedsiębiorcy, którzy ponieśli szkody na skutek wprowadzonych przez rząd ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, mogliby ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 70 procent szkody majątkowej, jakiej w związku z powyższym doznali.

Czytaj więcej
images

Prawa ze stosunku pracy a dziedziczenie

W obliczu utrzymującego się wysokiego poziomu śmiertelności przypominamy, że prawo pracy przewiduje szczególne i odmienne od prawa spadkowego regulacje dotyczące przejścia praw majątkowych po zmarłym pracowników.

Czytaj więcej
+48 71 325 76 48
Telefon
kancelaria@perczak-legal.pl
E-mail
ul. Wita Stwosza 3/410
50-148 Wrocław
Kancelaria

Poprzez korzystanie z niniejszej strony bez zmian ustawień Twojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na zapisywanie plików typu cookie i im podobnych technologii na urządzeniu, z którego korzystasz przeglądając tę stronę, oraz na korzystanie z tak pozyskanych informacji (np. informacji o odwiedzonych stronach, czy danych lokalizacyjnych) przez nas. Technologie te stosujemy w celu świadczenia usług, analizy ruchu na naszej stronie oraz w celach marketingowych. Dzięki nim możemy dopasować treści udostępniane na stronie do Twoich zainteresowań i preferencji. Za pomocą ustawień przeglądarki możesz w każdym czasie zmienić ustawienia w zakresie cookies, w tym ograniczyć lub wyłączyć ich stosowanie. Dowiedz się więcej...